İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban Gülbahar: ;

"İKİNCİ OSB’Yİ KURARAK ÜRETİM VE İSTİHDAMI ARTTIRMAK İSTİYORUZ"

  Mevcut alanın yetersizliği nedeniyle sıkışıp büyüyemeyen, üretici ve ihracatçı firmalara yer tahsisi sağlayabilmenin şu andaki en önemli gündem maddelerini oluşturduğunu dile getiren İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban Gülbahar, yönetim olarak bu sorunu ikinci bir OSB arayışıyla çözmeye çalıştıklarını söylüyor.  

  Türk sanayisinin bel kemiği olan OSB’lerin sorunsuz bir yapıya kavuşturulmasını isteyen Şaban Gülbahar, özellikle vergi, doğalgaz ve ulaşım sorunu yaşayan bölgelerin hızlı çözümler beklediğini söylüyor. Gülbahar, aynı zamanda, sanayicinin ve üreticinin istihdam üzerindeki yüklerinin azaltılması gerektiğine dikkat çekiyor. 

  İstanbul organize sanayi bölgeleri arasında farklı bir yeri olan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB), yüzde 100 doluluk oranıyla Türk sanayisine hizmet veriyor. Başlattığı bir proje ile bünyesindeki 30 bin firmanın bilgilerini güncelleyip, sektörel dağılımlarını belirleyecek olan İkitelli OSB, aynı zamanda firmaların dünyaya tanıtılması için bir internet portalı da kuracak. Güvenlik sistemi ve çevre duyarlılığıyla da OSB’lere örnek olan İkitelli OSB’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban Gülbahar ile bölgenin sorunları ve taleplerini konuştuk. 

Çevreye duyarlılığıyla bilinen İkitelli OSB’nin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz? 

  Bölgemizde yer alan ambalaj atıkları, anlaşmalı olduğumuz kurum tarafından, katı atıklarımız ise yaptığımız anlaşma gereği Başakşehir Belediyemiz tarafından toplanıyor. Çevreye duyarlı bir OSB olarak, yaşam alanlarını güzelleştirmek önceliklerimiz arasında geliyor. 

Bölgenin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz? 

73’ü silahlı, 404’ü silahsız olmak üzere toplam 477 özel güvenlik görevlisiyle bölgemiz güvenliği sağlanıyor. 

Üniversite sanayi işbirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?  

  İkitelli Organize Sanayi Bölgesi olarak, üniversite sanayi işbirliğinin sağlanabilmesi amacıyla, bölgedeki üniversitelerimizden İstanbul Aydın İstanbul Sabahattin Zaim ve Kemerburgaz Üniversitesi’yle bir proje çalışması başlattık. Proje ile İOSB başkanlığında bulunan şube ve birimler arasındaki bilgisayar sistemlerinin birbirleri ile entegrasyonu sağlanacak.Bir birimdeki sorun ve faaliyet, diğer birimlerde de görülebilecek. 30 bin firmanın bilgileri güncellenerek, sektörel dağılımları belirlenecek. İkitelli OSB’deki firmaların dünyaya tanıtılması için bir internet portalı kurulacak ve firma katalogları oluşturulacak. 

OSB’nizde boş yer var mı? Parsel fiyatları ve kiraları hakkında ne söylemek istersiniz? 

  İkitelli OSB olarak öncelikli sorunumuzu mevcut alanların yetersizliği oluşturuyor. İkitelli OSB’de üreticilerin zamanla büyümesi, yer sıkıntısına yol açıyor. Ancak lojistik açısından önemli bir merkezde yer alan firmalarımız şehir dışına çıkmak istemiyor. İkitelli OSB yönetimi olarak bu soruna çözüm arıyoruz. İkinci OSB’yi kurmak hatta ücret karşılığında İstanbul çevresinde yeni bir yer tahsisi talep ediyoruz. Büyüyen firmaları bu yeni alana ataşıyarak üretim ve istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Burada sıkışıp büyüyemeyen ama üretim ve ihracat yapan firmalara yer tahsisi şu anda bizim en önemli gündem maddemizi oluşturuyor.

Aylık kullanılan elektrik miktarınız nedir? Enerji konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz? 

  İkitelli OSB olarak aylık 79 milyon kw/saat elektrik tüketiyoruz. Ancak elektrik konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Sanayi bölgelerinin en büyük sorunu haline gelen enerji için yeni çözümler bulmak zorundayız. Üretimin kesintiye uğraması hem sanayicimizi hem de ülkemizi zarara uğratıyor. Özellikle organize sanayi bölgelerinin gerek altyapı, gerekse de enerji kaynaklarının yaratılması hususlarında önemli çalışmalar yürütmesi ve geleceğe hazırlanması gerekiyor. Yöneticilerimizin, gerektiğinden fazla yükü üstlenen sanayicilerimize bu konuda destek olmasını bekliyoruz. 

İkitelli OSB olarak yetkililerden neler talep ediyorsunuz? 

  Türk sanayisinin bel kemiği olan organize sanayi bölgelerinin zaman içinde sorunsuz bir yapıya kavuşturulmasını talep ediyoruz. Özellikle vergi, doğalgaz, çevre kirliliği, telekomünikasyon, teknoloji, inovasyon, kümelenme, arazi, ulaşım sorunu yaşayan OSB’ler için hızlı çözümler bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde, OSB’lerin bugüne kadar yatırımların kolaylaştırılması, sanayimizin verimliliğinin artırılması adına oynadığı rolü sürdürebilmesi ve gerçekleştirebilmesi için kamusal yetkilerinin de sürdürülmesi ve arttırılması gerekiyor. Sanayicinin ve üreticinin istihdam üzerindeki yüklerinin azaltılması, teşvik sisteminin gözden geçirilmesi, vergi yükümlülüğünün düşürülmesi veya kaldırılması, enerji maliyetlerinin azaltılması, yatırım ortamlarının iyileştirilmesi ise yaşanan sorunlara ilişkin beklentilerimiz arasında geliyor.

 

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


SAYIN ABONELERİMİZİN DİKKATİNE;

EPDK Başkanlığınca yayımlanan “SON KAYNAK TARİFE DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ”e göre 01.04.2018 tarihinden itibaren çok zamanlı tarife uygulaması kaldırılacak ve tüm abonelerimize tek zamanlı tarife uygulanacaktır.
Bu hususun bilgi alınmasını rica ederiz.


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>