"IDEF'17 13'ÜNCÜ ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİİ FUARI AÇILDI

Dünyadaki ilk 5 savunma fuarı arasında yer alan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) 13. kez kapılarını açtı. Fuarda İkitelli OSB HUFBM Proje Ekibi de bir stantla yer aldı.
Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Milli Savunma Bakanlığının ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda organize edilen IDEF, İstanbul'daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı. Açılışa Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şaban GÜLBAHAR, yerli ve yabancı firma temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın açılış konuşmasını yaptı.
Türkiye'nin, tüm ülkelerin güvenliğine önem verdiğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:"Demokrasi için, barış için, huzur için, adalet için daha fazla yürekli insana, yürekli devlet adamlarına ve bilim adamlarına ihtiyaç vardır. Türkiye olarak hem kendi güvenliğimizi hem de başkalarının güvenliğini savunmanın, korumanın mümkün olduğunu hep söylüyoruz. İnsan hayatını korumayı esas alan politikalarımızın özü de bundan ibarettir. Kendi güvenliğimiz için istediğimizi aslında herkes için istiyoruz. Kendi inancımız için hürriyet istediğimiz gibi başkalarının inancı için de hürriyet istiyoruz.
"
FUARDA İLK DEFA KARA, DENİZ VE HAVA KUVVETLERİNİN TANITIM STANTLARI YER ALDI
Türkiye'nin dünya savunma sanayiinin önde gelen buluşma mekânlarından biri haline geldiğini belirten Yıldırım, "Bugün katılımcı firma sayısı bakımından dünyanın 5'inci büyük fuarına ev sahipliğini yapıyoruz. Üstelik organizasyonu Sayın Cumhurbaşkanımız himayesine almış durumda. İlk defe Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerimizin fuarda tanıtım stantları olacak. Bazı, yerli ve milli silahlarımız ilk kez tanıtılmış olacak" dedi.
TÜRKİYE İTİBARI YÜKSEK BİR ÜLKE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİNE KAPIMIZI AÇIYORUZ
Türkiye'nin dostluğu talep edilen, husumetinden de çekinilen itibarı yüksek bir ülke olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, "Savunma alanında da gücümüze güç katmaya devam edeceğiz. 15 yıl önce savunma sanayiinde dışa bağımlılığımız yüzde 80'ler mertebesindeyken, bugün bu oran yüzde 40'ların altına düşmüştür. Milli katkı oranı yüzde 60'ın üzerine çıkmıştır. Binden fazla şirket, küçük, orta ölçekli işletmeler, araştırma kuruluşları ve üniversiteler katılımıyla, milli ve yerli savunma altyapısı oluşturulmuştur" şeklinde konuştu.

Sektör hedefleriyle ilgili bilgilere yer veren Bakan Fikri Işık, şunları söyledi: "Türkiye kritik teknolojiye sahip savunma sistemleri üretebilir, kendi atak helikopterini, kendi tankını, piyade tüfeği, insanız hava aracı uydusunu yapıyor. İnşallah yakın gelecekte kendi savaş uçağını, yüksek irtifa hava ve füze savunma sistemlerini, kendi yerli denizaltısını üretmiş bir ülke konumuna geleceğiz. Bunu yaparken uluslararası işbirliğine kapımızı açık tutuyoruz. Zira bu dünyada artık bir ülkenin kendi tüm güvenlik ve savunma ihtiyaçların kendi öz kaynakları ile karşılamasının mümkün olmadığını düşünüyoruz. İşte kazandığımızı bu bilgi ve birikimi dostlarımızın da istifadesine sunuyoruz. Sadece ürün satma peşinde değiliz. Ortak projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Finansmana erişim problemi yaşayan dost ülkeler için de farklı projeleri hayata geçirmek için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bu fuar vesilesi ile dost ve müttefik ülkelerle yeni anlaşmalar imzalayacağız."Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


SAYIN ABONELERİMİZİN DİKKATİNE;

EPDK Başkanlığınca yayımlanan “SON KAYNAK TARİFE DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ”e göre 01.04.2018 tarihinden itibaren çok zamanlı tarife uygulaması kaldırılacak ve tüm abonelerimize tek zamanlı tarife uygulanacaktır.
Bu hususun bilgi alınmasını rica ederiz.


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>