Alp Havacılık İkitelli Sanayicisi ile Buluştu

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 50.000 m² kapalı alanı, 700’ ün üzerinde nitelikli personeli, titanyum, aluminyum, çelik, paslanmaz çelik, bakır alaşımları ve süper alaşımların işlenmesinde çok geniş çaplı deneyime sahip Alp Havacılık, bilhassa titanyum alanında dünyanın önde gelen havacılık firmaları arasında yer alıyor.

Havacılık,Uzay ve Savunma Sanayi için önemli firmalardan biri olan Alp Havacılık Alt Sözleşmeler Yöneticisi İsmail Yücel ŞİŞMAN, deneyimlerini İkitelli sanayicisine aktardı.  

Toplantıda ilk olarak söz alan Havacılık Uzay Kümelenmesi Derneği Genel Sekreteri YalçınYILMAZKAYA şunları ifade etti: “Ben Amerika standartlarında bugün yaptığını beğenmeyen biriyim. Proje kapsamında çok güzel şeyler oldu. Çok teşekkür ediyoruz. Gelecekle ilgili birkaç projeyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Bir Avrupa Topluluğu projesi yazıldı. Türkiye’de çok fazla yerin bunu başaracağını zannetmiyorum. Şu anda bunun beklentisi içindeyiz. İkinci projemiz bu yıl sonunda bitecek. Ancak bizim gönlümüz bu beraberliğin devamından yana. Çünkü Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri;  başlamak ve bitirememek.  Bu nedenle bir başka projemiz daha var. Güdümlü proje. İstanbul Kalkınma Ajansıyla birlikte onu da yapmaya çalışıyoruz. O projenin şöyle bir güzelliği var; Sanayicimizin gerçek anlamda istediği iki tane şey var. Biri ulaşamadığı test imkanlarına veya kabiliyetlere ulaşabileceği bir yer diğeri ise yurtdışından gelen ve hem para hem de zaman kaybederek kendine uygun hale getirmeye çalıştığı genç kardeşlerimizi sizlerin istekleri doğrultusunda daha önceden eğitmek. Yani bir kaynakçı mı istiyorsunuz. Bizim o kaynakçıyı Amerika’daki standartlarda eğitip size sunmamız lazım. Okullar bunu yapamıyor. Dünyada böyle örnekler var. Bu örneklerden bir tanesini inşallah bizde kuracağız. Bir Ur-Ge projesi paylaştık. 7 tane şirketimiz aramızda. 10 tane şirketimizde İzmir’de. Hep beraber bu aileyle yakaladığımız ivmeyi devam ettirelim. Sizlerin desteği bizim için çok önemli. 

Ülkemizde milli uçak, milli tank yapılması ümit ediliyor ve bir kısmı için çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların en önemli ve en kıymetli noktası milli sanayi olmasıdır. Milli sanayi olmadan gemi, tank, tüfek hiç biri olmaz. Milli sanayinin oluşturulması çok kritik bir konu. Bunu 1950’lere kadar çok iyi anlamışlar. Atatürk; “İstikbal göklerdedir.” demiş.  Göklerini koruyamayan uluslar yarınlarından asla emin olamazlar.  Başka bir ifadeye göre uçağı olmayan bir memleket,  damsız eve benzer. Bu ifade gerçekten nerede olmamız gerektiğini anlatan bir ifade. Sadece gökyüzü odaklı olmamakla beraber aynı zamanda uzay çalışmalarının da önemli olduğunun farkına vardığımızda, havacılığın ve uzayın ülkemiz için ne kadar önemli olduğu anlaşılır."  

Son olarak söz alan Alp Havacılık Alt Sözleşmeler Yöneticisi İsmail Yücel ŞİŞMAN ise öncelikle kendi kariyerine ilişkin ayrıntıları daha sonra ise Alp Havacılık bünyesinde edindiği deneyimleri katılımcılarla paylaştı.  8 yıldır bu görevi yaptığını ve daha önce otomotiv ve yan sanayi sektörlerinde de benzer görevlerde çalıştığını ifade eden ŞİŞMAN konuşmasına söyle devam etti: “Sektörler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları daha net görme şansım oldu. Bugünkü programı gerçekleştirdikleri için İkitelli Organize Sanayi Bölgesi yönetimine ve programda emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.  Alp Havacılık güzel işler yapıyor. Havacılık Sanayiinde güzel çalışmalara imza atıyor. Bizde çalışanlar olarak gurur duyuyoruz. Şirketimiz 1998 yılında Eskişehir’de kurulmuş.  Önce küçük ölçekte kurulmuş ama zaman içerisinde Savunma Sanayi Müsteşarlığımızın destekleri ve hükümetimizin çizdiği yol haritasıyla ayrıca Savunma Sanayindeki olumlu gelişmeler  paralelinde hızlı adımlarla büyümüş ve bugünkü seviyesine ulaşmıştır. Bir kaç yıl içerisinde 4 iş merkezi üzerinden yürütülen bir şirket konumunda olacak. Sektörde bilinen birçok ana müşteriye hassas talaşlı imalat ve üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz parçaların CNC tezgahlarda imalatlarını gerçekleştirip akabinde ısıl işlem, boya, kaplama, montaj gibi özel proseslerini ve eğer varsa testlerini gerçekleştiriyoruz. Güçlü bir ekibimiz var. Yavaş yavaş otonom üretime yönelmeye başladık. Üretimi daha fazla olan parçalarda insan hatasını minimize etmek için otonom sistemlere doğru yöneldik.  

Bu arada daha önce bu soru çok sorulduğu için aklıma geldi. “5 eksen tezgah kullanıyorsunuz. 5 eksen operatörü nereden buluyorsunuz?” diye sorabilirsiniz. Bulamıyoruz. Maalesef Türkiye’de bu tarz yüksek teknoloji ürünü tezgâhların eğitiminin alınabileceği fırsatlar çok az. Teknik ve Meslek liselerimiz bu konuda yetersiz kalıyorlar. Açıkçası bunu kendimiz gideriyoruz. Nasıl yapıyoruz? Sanayi odalarının,  İŞKUR’un ve AVİGEM’in güzel kursları oluyor. Bizlerle ortak çalışıyorlar. Orada kursa başlayan arkadaşlar staj dönemlerini gelip bizde geçiriyorlar. Biz bu dönemlerde onları değerlendiriyoruz. Bizim standartlarımıza uygun arkadaşlar varsa onları da istihdam ediyoruz. Eğitimlerini de kendimiz veriyoruz. Ama hem bizim hem çalıştığımız firmaların bu konuda genel olarak sıkıntıları olduğunu biliyoruz. İleri teknoloji kullanan kalifiye eleman konusunda biraz sıkıntılıyız. Aldığımız hammaddenin testlerini yapmak için laboratuvarlarımız var. Kendi bünyemizde zaten yapmak durumundayız. 

Alp Havacılık 1998 yılında kurulmasına rağmen alt yüklenici çalışmalarına biraz geç başlamış. Ben 2010 yılında bu göreve getirildim. 9 yıldır dışarıdaki firmalarla iş birliği yapmaya başladık. Dolayısıyla sektördeki diğer ana yüklenici firmalarla kıyasladığınızda emeklemekle yürümek arasında bir noktadayız.  

Dışarıdaki tedarikçi firmalarla neleri paylaşıyoruz dersek? Talaşlı imalat ana hedefimizdir. Aralıklı olarak 4 ve 5 eksenli parça işletiyoruz. 14 firmamız var. Bu firmalar Eskişehir ve Ankara’da bulunan firmalar. Aparat imalatlarını yaptırıyoruz. Özel proses konusunda faaliyet gösteriyorsanız, hem NETKEP zorunluluğu istenir hem de müşteri tarafından onaylanmanız istenir. Sadece bizim onaylamamız yeterli değil.  ‘Alp Havacılık’ın tedarikçi ile çalışmasını gerektirecek ihtiyaç nedir?’ diye sorabilirsiniz.  İlk adım, öncelikle bir ihtiyacın doğmasıdır. Bu ihtiyaç nereden doğuyor? Bizim yıl içerisindeki çalışmalarımız veya planlar çerçevesinde belirlediğimiz durumlarda kapasite kısıtlılığımız ya da sahip olmadığımız herhangi bir konu varsa dışarıda bu işlerin yapılması için çalışma başlatıyoruz. Bunun için önce operasyon müdürlüğümüz bir çalışma yapar. Yeni bir proje alındıysa bu proje kapsamında kullanılacak kapasiteye bakar. Eğer Alp Havacılık içerisinde bunlar kullanılabiliyorsa zaten yapılır. Ama dışarıya çıkartılması düşünülürse bu risk yönetimi, kapasite planlama, maliyet düşürme kapsamında olabilir. Bu ihtiyaç bilgileri bize operasyon müdürü tarafından iletilir. Bu ihtiyaçlar proje bazlı 4-6 ay gibi kısa dönemli olabileceği gibi 5-10 yıl gibi uzun dönemli de olabilir. Bizim yaptırdığımız işlerin %95’i uzun dönemli işlerdir. Çünkü havacılık sektöründe sözleşmeler çok uzun dönemlidir.  Doğal olarak gelen talepleri mevcut tedarikçilerimiz içerisinde değerlendiriyoruz. Onların kapasiteleri ve kabiliyetleri uygun mu diye bakıyoruz. İhtiyaç geldikten sonra mevcut tedarikçimizle çalışmayacaksak değerlendirmeler başlıyor. Tabii burada bir onay sürecimiz var. Çok karmaşık değil ama uzun bir süreç. Önce bir ön değerlendirmemiz var. Ekibimizle birlikte geliyoruz ve ziyaret ediyoruz.

 Teknik değerlendirme yapıyoruz. Kapasiteniz var mı? İngilizce bilme seviyeniz nedir ? Kabaca cironuz nedir? Ne kadarı hangi müşteride?  Bir firmanın cirosunun %80-90’nının bir müşteride olmasını pek tercih etmeyiz. Ayrıca diğer her şey düzgün işliyor ve buradan eksi puan alıyorsanız, kalmıyorsunuz tabi ki. Bir puanlama sistemimiz ve 12-13 soruluk bir anketimiz var.  

Buradan olumlu puan almanız durumunda kalite kontrol mühendisi arkadaşlarımızı yönlendiriyoruz. Onlar da kalite kontrol gözüyle inceliyorlar. Kalite kontrol sertifikası ya da yönetim sistemi aramıyoruz. Gelen malzeme kontrolleri nasıl yapılır, ölçüm nasıl yapılır bunlara bakıyoruz.  Sizler temel kalite gerekliliklerini biliyor olabilirsiniz. Bunlar bizim için yeterli olacak değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmelerden sonra bir takım evrak işlerimiz var. Bunları tamamlayıp üst yönetimden onay alıyoruz.  

Amerikan hükümetinin bilgi konusunda farklı bir yaklaşımı var. Biz ithalat, ihracat dediğimizde mal alım- satımı gibi düşünürüz ama onlar bilgi transferini de ithalat-ihracat gibi düşünüyorlar. Hatta bununla ilgili çok katı kanunları var. Hem ana imalat sözleşmemizde hem de bilgi güvenliği sözleşmemizde uzun uzun maddelerimiz var.

Bilginin korunması, kontrolsüz bir biçimde bulunmaması, kontrolsüz bir biçimde 3. şahıslarla paylaşılmaması hususunda hem müşterilerimiz hem de biz oldukça ciddiyiz.  Toparlarsak; Alp Havacılık internet sitesinden ‘Firma Bilgi Formu’ doldurarak altyüklenici olmak için başvuru yapabilirsiniz. Buraya gelip bizleri dinlediğiniz için teşekkür ederim.”

 

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


SAYIN ABONELERİMİZİN DİKKATİNE;

EPDK Başkanlığınca yayımlanan “SON KAYNAK TARİFE DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ”e göre 01.04.2018 tarihinden itibaren çok zamanlı tarife uygulaması kaldırılacak ve tüm abonelerimize tek zamanlı tarife uygulanacaktır.
Bu hususun bilgi alınmasını rica ederiz.


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>