Bu Okuldan Mezun Olan İşsiz Kalmıyor

Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 1. Kariyer ve Teknoloji Günleri düzenledi. 3 gün süren Kariyer Günleri'nde; öğrenciler, ürettikleri ürünleri açtıkları stantlarda tanıttı ve sanayinin önde gelen firmalarıyla bir araya geldiler.

okulun konferans salonunda düzenlenen açılışa, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal , Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin,İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tunalı, AK Parti Başakşehir İlçe Başkanı ve İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sebahatdin Kayas, Topkapı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı T. Fırat Şuekinci, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Katılımcılar, açılış kurdelesini kestikten sonra stantları tek tek gezerek ürünler hakkında öğrenci ve öğretmenlerden bilgi aldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal, ziyaret sırasında öğrencileri tebrik ederek, yerli ve milli üretime dikkat çekti. 

Cari Açığımız Yok, Teknoloji Açığımız Var

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal, "Türkiye'de şu anda 1080 tane Ar-Ge merkezi var. 300'ü İstanbul'da. Türkiye'de 200'e yakın tasarım merkezi var, bunun 85’i İstanbul'da. Türkiye'nin ihracatındaki yüksek teknoloji oranımız yüzde 5, ithalatımızda ise bu oran yüzde 15. Bizim cari açığımız yok, teknoloji açığımız var.

Türkiye 2023 hedeflerinin giderken dünyanın süper güçleri arasına gireceğinden hiç endişeniz olmasın. Savunma sanayiindeki yerlilik oranının %70-80 olması başarımızı da beraberinde getirdi. Bir hayaliniz, heyecanınız, inancınız, iradeniz ve gayretiniz olsun. En önemli şey hayaldir. Eğer hayaliniz yoksa yaşam bitmiştir." dedi.

Başka Okullara ve OSB'lere Örnek Oluyor

Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin ise, öncelikle Topkapı okullarını tebrik ediyorum. Yıllarca yenileri düzenlendikçe gelişen şartlara ve değişen koşullara göre mutlaka çeşitlendirilecek ve buna uygun konular ele alınacaktır. Bu okulda başarılı bir şekilde eğitim yürütülüyor. Başka okullara ve OSB'lere örnek olunuyor.

Bu okul dünyada ve Türkiye'de değişen şartlara göre önemli fonksiyonlar yerine getiriyor. " ifadelerine yer verdi.

Ülkeyi Siz Gençlere Emanet Ediyoruz

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tunalı da, öğrencilerle onur duyuyorum. Bu ülkeyi siz gençlere emanet ediyoruz. Sizlere, ülkenin dört bir tarafının sarıldığı bu dönemde çok iş düşüyor. Vatanımıza, milletimize ve bayrağımıza sahip çıkacağınıza inanıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi;"Bütün ümidim gençliktedir."şeklinde konuştu.

Bizleri  Gururlandırıyorsunuz

İkitelli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı  Sebahatdin KAYAS ise;  "Özel İkitelli OSB Teknik ve Anadolu Lisesinin bu tarz faaliyetler içerisinde olması beni son derece mutlu ediyor. Bu çalışmalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim.

Bizleri gururlandırıyorsunuz. İnşallah yolunuz açık olur ve güzel işlere imza atarsınız.  Daha güzel projelerde buluşmak dileğiyle. “ dedi.

Okulda Nitelikli, Aranan Eleman Yetiştiriyoruz

Topkapı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı T. Fırat Şuekinci ise, " 2012 yılında başlattığımız bu güzel projemizle çok iyi yollar katettiğimizi düşünüyorum.

Sanayicilerimizin ve büyüklerimizin bize göstermiş olduğu teveccühler bizleri daha da güçlendiriyor. Kariyer Günlerinde çocuklarımızı sanayicilerle buluşturuyoruz.

Sanayi firmalarına şunu aktarmak istiyoruz; biz bu okulda nitelikli, aranan eleman yetiştirmek istiyoruz.

Buyurun gelin sizin istediğiniz nitelikte eleman yetiştirelim. Bizi yönlendirin, ihtiyacınız noktasında eleman çeşitliliğini beraber sağlayalım. Vermiş olduğumuz eğitimler tam nokta atışı olsun" dedi. 

729 Öğrenci Mezun Ettik, Bu Öğrencilerin Yüzde 72'si Sanayide İşe Başladı

Okulda 3 bin öğrencinin eğitim aldığını dile getiren Şuekinci, "Geçen yıl 729 öğrenci mezun ettik, bu öğrencilerin yüzde 72'si sanayide işe başladı. Her şeyi kendimiz üretiyoruz. CNC tezgahı, Drone, 3D printer, elektrikli otomobil, deterjan üretiyoruz. Çocuklarımız sanayiye fason ürün yapmayı öğreniyor. Gerçek üretim yapan öğrenciler kendilerini sanayiye taşıyor. Bu okuldan mezun olan işsiz kalmayacak, fabrikalarımızda vasıflı, nitelikli elemanlarla dolup, taşacak" açıklamalarında bulundu.

Atölyelerimizde Fabrika Ortamı Var, Dersleri Pratik Ağırlıklı Görüyoruz

Mekatronik bölümü 11'inci sınıf öğrencisi Bahadır Yusuf Bozkurt, "Okulumuzda öğretmenlerimizin yardımıyla 3 boyutlu yazıcı, CNC projeleri üretiyoruz.

Derste gördüklerimizi evde pekiştirip okulda proje yapıyoruz. Ürettiğimiz 3 boyutlu yazıcı sayesinde örümcek robotlar, robot kollar ve çeşitli prototipler geliştiriyoruz. Atölyelerimizde fabrika ortamı var, dersleri pratik ağırlıklı görüyoruz. Liseden çıktığım gibi iş bulma imkanım var. Buradan mezun olunca üniversite eğitimi alıp fabrikada mühendis olarak çalışmayı düşünüyorum"  diye konuştu.

İşsiz Kalmak Gibi Bir Korkum Yok

Otomotiv Bölümü 11'inci sınıf öğrencisi Enes Er,"Türkiye'de ilk defa lise öğrencileri elektrikli araç üretti. Araç 6 adet jel aküden oluşuyor. 3 kilovatlık motordan tahrik alarak hareket ediyor. Komple menzili 100 kilometre, 30 kilometre maksimum hızı var. Mezun olunca işsiz kalma korkum yok çünkü her şeyi uygulamalı olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

Ücretsiz Kolej

Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerden herhangi bir ücret alınmıyor ve bu sayede öğrenciler kolej imkânlarından ücretsiz yararlanabiliyorlar.  Okulda; Motorlu Araçlar, Mekatronik, Makine, Elektrik-Elektronik, Kimya Teknolojileri alanlarında eğitim veriliyor.

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


SAYIN ABONELERİMİZİN DİKKATİNE;

EPDK Başkanlığınca yayımlanan “SON KAYNAK TARİFE DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ”e göre 01.04.2018 tarihinden itibaren çok zamanlı tarife uygulaması kaldırılacak ve tüm abonelerimize tek zamanlı tarife uygulanacaktır.
Bu hususun bilgi alınmasını rica ederiz.


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>