Türkiye'nin İki Gücünden 'Savunma' İşbirliği

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile TÜBİTAK Sage ile Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Arasında Düzenlenen Ar-Ge Projeleri İmza Törenine Katıldı.

İmza Töreninde konuşan Bakan Özlü, TÜBİTAK ile Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun yürüttüğü ortak projelerin; ülkenin stratejik çıkarları ve savunması açısından son derece önemli olduğunu ifade ederek; “Türkiye’nin köklü kurumlarının el ele vermiş olmaları; teknoloji odaklı büyüyen savunma sanayimiz için, ilham vericidir” dedi.

Ülkemiz İçin Büyük Bir Kazanımdır

Bakan Özlü sözlerine şöyle devam etti; “Bugün sözleşmeleri imzalanacak olan projelerin her biri; Türk savunma sanayinin ulaştığı yüksek teknolojiyi göstermektedir.

Milli savunmamız; yeni teknoloji ürünler ve yerli sistemlerle güçlenmeye devam etmektedir. Savunma Sanayimiz; ileri teknoloji yoğun bir sanayidir.

Ar-Ge’ye ve İnovasyona en fazla ihtiyaç duyulan sanayi alanlarının başında, savunma sanayi gelmektedir. Bu anlamda; TÜBİTAK gibi köklü bir bilim kurumunun; bilgisini, tecrübesini ve insan kaynağını, savunma sanayimiz için seferber etmiş olması, ülkemiz için büyük bir kazanımdır.”

Yerli ve Milli Politikayı Benimsiyoruz

“Zor bir coğrafyada yaşıyoruz” diyen Bakan Faruk Özlü, “Yaşadığımız bu kadim coğrafya; ‘su uyur düşman uyumaz’ gerçeğini, bize defalarca öğretmiştir” diye konuştu.

Bakan özlü sözlerine şöyle devam etti; “Bu nedenle; güçlü bir savunma sanayi, ülkemizin istikbali için olmazsa olmazımızdır. Her daim uyanık ve her daim dinamik bir savunma sanayi için; ülkemizin bütün kaynaklarını seferber ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ve Sayın Milli Savunma Bakanımızın bu konudaki hassasiyetini ve ortaya koydukları emeği biliyoruz. Biz de; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, savunma sanayimizin güçlenmesi için, bu sürece büyük katkı veriyoruz. Savunma sanayinde parolamız; teknolojik üstünlüktür. Bunu yaparken; yerli ve milli bir politikayı benimsiyoruz.

Yüzde 70’e Taşıdık

Son 15 yıl boyunca; başta savunma sanayi olmak üzere, birçok sektörde yerlilik oranını, istikrarlı bir biçimde artırdıklarının altını çizen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü; “2002 yılında yüzde 18 olan yerlilik oranını, bugün yüzde  70’e taşıdık. Her türlü kara savunma aracını, kendi imkânlarımızla tasarlamayı ve üretmeyi başardık. Havada, karada ve denizde; yerli ve milli olmaya yemin ettik. Bu kapsamda; KOBİ’lerimizin yetkinliğine inandık ve güvendik. Ülkemizin savunma ihtiyaçlarını karşılayan KOBİ’lerimize, önemli oranda destek olduk. Bu desteğin ve güvenin karşılığını almaya başladık. Yerli ve milli teknoloji seferberliğinde özellikle KOSGEB’e, KOBİ’lerimiz tarafından proje yağıyor.” diye konuştu.

Milli Silahlarımızla Güçlendireceğiz

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı;“Siber güvenlik, haberleşme, uydu teknolojileri, savunma araç ve yazılımlarının, yerli ve milli imkânlarla üretimi konusunda; çok önemli mesafeler kaydettik. Savunma Sanayinde; kendi milli ve yerli unsurlarımızdan güç almaya devam edeceğiz. Milli imkânlarımızla ve kendi insan kaynağımızla ürettiğimiz silahların teknolojisi, dünyadaki örnekleriyle yarışacak."


Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


SAYIN ABONELERİMİZİN DİKKATİNE;

EPDK Başkanlığınca yayımlanan “SON KAYNAK TARİFE DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ”e göre 01.04.2018 tarihinden itibaren çok zamanlı tarife uygulaması kaldırılacak ve tüm abonelerimize tek zamanlı tarife uygulanacaktır.
Bu hususun bilgi alınmasını rica ederiz.


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>