Sanayinin Güçlü İsimleri 2. Kariyer ve Teknoloji Günleri Etkinliğinde Buluştu

Özel İkitelli OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 2. Kariyer ve Teknoloji Günleri Etkinliği, Sanayi ve Teknoloji İstanbul İl Müdürü Y. Mimar Ümit ÜNAL, Başakşehir Milli Eğitim Müdürü Ramazan YILMAZ, Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Nuri KONAK, Yönetim Kurulu Üyemiz Vural KOÇ, Denetim Kurulu Üyemiz Kazım ÖZEREN ve bölgemizde faaliyet gösteren ve fuarda da stant açan Mutlusan Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KAÇMAZ ve çeşitli firma temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Kurucu Müdürü Tahir Fırat Şuekinci şunları dile getirdi; "Bugün burada bulunmamızın sebebi Türkiye Cumhuriyeti devletinin geleceği için belki bir nokta ve ışık süzmesi yakalamaktır. Amacımız sanayiciyle gençlerimizi buluşturup, sanayicilerimize bir misyon öğrencilerimize de vizyon sağlamaktır. Ülkemizde mesleki eğitime katkı sağlayan ve buraya gelerek bizleri yüreklendiren değerli büyüklerime, sanayicilerime geleceğimizin teminatı gençlerimiz adına çok teşekkür ediyorum."

Başkan Vekilimiz Nuri KONAK ise; "Teknoloji ve Kariyer günlerinin hepimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İnsan yaşamında önemli üç şey vardır. İş, aş ve eş. Bizler sizlere burada iş ve aş vermeyi hedefledik ve elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya çalışıyoruz. Sizler de burada aldığınız kariyer ve eğitimle inşallah kendi işlerinizi yapacaksınız." dedi.

Başakşehir Milli Eğitim Müdürü Ramazan YILMAZ: "Biz Milli Eğitim Müdürlüğü olarak artık eğitimi dört duvar arasında değil de hayatın gerçekleriyle yüzleşecek koşullarda sürdürecek şekilde vererek, yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmelerden de bildiğiniz gibi Sanayi 4.0 ve ötesini yaşıyoruz. Bizim dünya ile yarışmamız için yavaş değil koşarak hareket etmemiz gerekir. İşte bunu siz sevgili gençlerimiz sağlıyor. Bu amaçla üniversite-sanayi işbirliği protokollerimizle bizler sahada bulunan firmalarımızla işbirliği halindeyiz. Amacımız gençlerimizin dünya ile rekabet edebilecek bir konuma gelmesidir. Okullarımız Uluslararası teknoloji fuarında yarışmalara katılıyorlar. Bu ülkemiz ve insanlık adına hepimizi sevindiren bir durumdur. Sevgili gençlerimiz gerçekten biz sizlere inanıyoruz. Sizlerden isteğimiz ise sadece teknoloji tüketen değil aynı zamanda teknoloji üreten bir nesil olmanızdır." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Y. Mimar Ümit Ünal ise şunları dile getirdi: "Gençler, bugünkü etkinliğimiz çağı tanımlayan bir kavram aslında. Bugünkü çağı aktarmak istediğimizde en uygun kavram teknoloji çağıdır. Sizlerin yetişmiş olduğu bu çağı; ürünleriyle ve hayatımızda vazgeçilmez dediğimiz çıktılarıyla teknoloji çağı olarak tanımlayabiliriz. Biz geçen çağın göçmenleriyiz. Dünya küresel bir köy haline geldi. Artık sizin bir tıkla yakalamış olduğunuz bilgilere biz aylarca, günlerce kütüphaneleri gezerek on binlerce sayfaları karıştırarak ulaşıyorduk. Dolayısıyla bilgi küresel bazda ulaşılan bir veri haline geldi. İnsanların hayata motivasyonunu artıran iki tane önemli unsur var. Biri para diğeri kariyer. Eğer bunu elde etmek istiyorsanız mutlak suretle girişimci bir ruha sahip olmanız gerekmektedir. Biz, 'Başımıza icat çıkarmayın.' denilen bir dönemin gençliğiyiz. Şimdi ise başımıza icat çıkarın diyoruz. Gelecek için şunu unutmayın; 'Parayı kazanmak için değil, mutlu olmak için çalışın.' Siz gençlerin Türkiye’yi 2023, 2053, 2071 vizyonuna götüreceğine inancım tamdır."

 

Açılış konuşmalarının ardından tüm katılımcılarla birlikte 2.Kariyer ve Teknoloji Fuarı için açılış töreni gerçekleştirildi ve öğrencilerin yapmış olduğu ürünlerin sergilendiği stantlar gezilerek ürünler hakkında bilgi alındı.


Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>