Yatırım Atağı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uygulamaya aldığı Özel Endüstri Bölgeleri politikası meyvelerini vermeye başladı. Bursa, İstanbul, Mardin, Balıkesir ve İzmir'de 6 yeni özel endüstri bölgesi kuruldu. Özel endüstri bölgelerinin cari açığın azaltılmasına yıllık 1,7 milyar dolarlık katkı sunması ve yaklaşık 49 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye ekonomisinin emin adımlarla yoluna devam ettiğini belirterek, “İcracı ve reformcu bir Bakanlık olarak var gücümüzle reel sektörümüzün yanındayız.” dedi.

Sosyal Medyadan Duyurdu

Özel endüstri bölgelerine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle, bürokrasiyi azaltan, yatırımcı dostu 6 yeni Endüstri Bölgesi kuruldu. Cari açığı 1.7 Milyar $ azaltacak. 49.000 istihdam sağlayacak. 23.1 Milyar TL yeni yatırım yapılacak. Hayırlı olsun.” diye yazdı.

Yeni Bir Soluk

Varank, daha sonra yaptığı değerlendirmede, yatırımcı dostu sanayi bölgeleri politikalarının üretim ekosistemine yeni bir soluk getirdiğini vurgulayarak, yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik çalışmaların çok daha güçlü bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Yatırım İştahındaki Artış 

Varank, yatırım iştahındaki artışın, istihdamda da güçlü bir şekilde kendini göstereceğini kaydederek,  “Seçim sonrası dönemin güzel haberlerinin yatırım ve üretim cephesinden gelmesi bizi sevindiriyor. İcracı ve reformcu bir Bakanlık olarak var gücümüzle reel sektörümüzün yanındayız ” diye konuştu. 

Bürokrasiyi Sıfırlamak

Bu bölgelerin kurulması aşamasında devletin kasasından tek bir kuruşun dahi harcanmadığının altını çizen Varank, “Bakanlık olarak temel rolümüz bürokrasiyi sıfırlamak. Özel Endüstri Bölgesi kurulurken ÇED haricindeki tüm iş ve işlemlerde Bakanlığımız tek sorumlu kuruluş. Yani plan onayları, izin ve ruhsatların verilmesi gibi işlemleri doğrudan biz gerçekleştiriyoruz. Bu sayede yatırımcı bürokratik işlemlerle vakit kaybetmiyor ve tüm dikkatini yatırım projesine veriyor. Amacımız aynı zamanda teknolojik dönüşümünü gerçekleştiremeyen ve yeterli kapasite artırımına gidemeyen büyük ölçekli yatırımcıları teşvik etmek.” dedi.  

Toplam Yatırım 3,7 Milyar Dolar 

Varank, 6 yeni endüstri bölgesinde yapılacak toplam yatırım miktarının 3,7 milyar dolar olduğunu belirterek, “Bu tutarın yüzde 95’i sıfırdan yeni yatırım. Açıkladığımız endüstri bölgelerindeki yatırım tutarları ve sektör çeşitliği, katma değerli üretim öncülüğünde dönüşüm hedeflerimize hizmet ediyor. İthal girdi bağımlılığını azaltacak her türlü üretken yatırımın yanında olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Duyurular

Her yıl 1 ocak tarihinden itibaren kayıtlarını yenilemeyen elektrik fen adamlarının işlemleri yapılmayacaktır..


Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’’nin 60. maddesi gereği; Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Belgesine sahip İşletme- Bakım sorumlusu bir Elektrik Mühendisi bulundurması gerekmektedir, duyurulur.


6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Memur ve işçi statü ayrımı olmaksızın önleyici, iyileştirici ve geliştirici maddeleriyle tüm çalışanları kanun şemsiyesi altına alıyor.
İş sağlığı ve güvenliği kanunu kimleri kapsamaktadır?
Kamu ve özel sektörde çalışan herkes, çırak ve stajyerler dahil kanundan yararlanabilmektedir. Kişinin bulunduğu işyerindeki çalışan sayısı ve işyeri türü kanundan yararlanmasına engel olmayacaktır. Her çalışan, iş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanacak ve bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamları oluşturulacaktır.
Ayrıntılı bilgi ve tanıtım için aşağıdaki linkten yaralanabilirsiniz.

Devamı...>>>